Gitara elektryczna: rodzaje korpusów

Budowa korpusu gitary elektrycznej wpływa na jej brzmienie. Osobom nie zorientowanym w tematyce gitarowej może się wydawać, że gitary elektryczne wyposażane są jedynie w korpusy wykonane z jednolitych drewnianych płyt, tymczasem w rzeczywistości w gitarach elektrycznych występują przynajmniej trzy rodzaje korpusów: korpusy z jednolitego drewna, korpusy w formie pudeł rezonansowych i pudła rezonansowe z blokami litego drewna w centralnej części korpusu.

Korpus gitary a brzmienie

Gitary z pudłem rezonansowym, przez fachowców nazywane gitarami typu hollow-body mają charakterystyczne głębokie brzmienie. Gitara taka pobrzmiewa cieplej niż inne, a to ze względu na efekt rezonansu. Gitary tego typu produkowane są z drewna świerkowego, z klonu bądź mahoniu.

Gitary w formie pośredniej (tzw. semi-hollow-body) tj. te z pudłem rezonansowym i litym drewnem mocowanym na korpusie, brzmią podobnie do hollow-body, ale ich brzmienie jest nieco płytsze.

Gitary typu solid-body, czyli gitary z korpusem wykonanym z litego drewna są najbardziej rozpowszechnionym typem gitar, bo najłatwiej je wyprodukować, ale i one różnią się między sobą brzmieniem generowanych dźwięków – to, jak brzmi gitara elektryczna zależy bowiem od gatunku drewna, z jakiego wykonano korpus oraz od grubości i wielkości korpusu.

Osoby o wyczulonym i wyrobionym słuchu bez problemu rozpoznają różnice w brzmieniu gitar, jeśli tak dobrego słuchu nie mamy – przy wyborze gitary wystarczy skupić się na jakości wykonania wybierając np. solidną, znaną i sprawdzoną markę.