Zakup gitary elektrycznej

Instrumenty muzyczne, również gitary, to towary jak każde inne i kiedy robimy zakupy niezależnie od specyfiki danego towaru zwracamy uwagę na jego jakość począwszy od wyglądu. Wygląd w przypadku gitary często znaczenie zasadnicze! Gitara jest przecież instrumentem, na którym będziemy grać i na który będziemy patrzeć, najprawdopodobniej codziennie jeśli więc gitara nam się nie podoba w sensie wizualnym lepiej odpuśćmy sobie jej zakup.
Oczywiście wygląd ogólny to jeszcze nie wszystko.

Nowa gitara nie powinna mięć zarysowań, a już tym bardziej pęknięć (chyba, że kupujemy zabytek, ale zabytki również powinny być dobrze utrzymane). Odpryśnięty lakier, porysowane lub wykruszone powłoki elementów metalowych również powinny wzbudzić naszą czujność, zwłaszcza w przypadku zakupu całkiem nowego instrumentu.

Newralgicznym elementem gitary elektrycznej jest gryf. Przy zakupie należy sprawdzić czy gryf trzyma linię prostą, a nabite na nim progi są równe w pionie i w poziomie. Zaobserwujemy to oglądając gryf w poziomie, od strony główki.
Kolejne elementy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę to klucze i mikrostrojniki. od nich będzie zależało to, czy gitara trzyma strój czy też nie. Luzy na kluczach są zdecydowanie niewskazane.
No i wreszcie sprawdzamy czy gitara stroi.
Jeśli sami nie potrafimy konieczna jest pomoc kogoś, kto zna się na gitarach. Gitarę w sklepie należy nastroić i zagrać na niej co najmniej kilka akordów, każdy z nich powtarzając w innym ułożeniu.
Tak sprawdzona gitara raczej niczym nieprzyjemnym już nas nie zaskoczy. Można przystąpić do zakupu, albo, jeśli efekty sprawdzianu są mało satysfakcjonujące, zakup sobie odpuścić.