Techniki gry na gitarze – wprowadzenie

Techniki gry na gitarze możemy rozgraniczać praktycznie dowolnie. Z jednej strony za technikę gry uznajemy sposób w jaki wydobywamy dźwięki z instrumentu czyli uderzanie bądź szarpanie pojedynczych strun albo ich grup. Z drugiej strony techniką jest też specyficzny, indywidualny sposób wydobywania dźwięków. Możemy więc mówić o technikach gry poszczególnych gitarzystów i zazwyczaj to właśnie mamy na myśli w większości przypadków. Zacznijmy jednak od podstaw, systematyzując przy okazji gitarową wiedzę.

Po pierwsze: rozpoczynając naukę gry na gitarze musicie zdawać sobie sprawę z tego, że chwyty na gitarę i ich dobra znajomość to nie wszystko. Popularny zapis w postaci chwytów na gitarę oznaczonych symbolami nad pięciolinią, nie oddaje dynamiki utworu i nie da wam wskazówek odnośnie tego, jaką technikę gry w danym indywidualnym przypadku zastosować.

Lepszych wskazówek udzielają tabulatury, toteż przede wszystkim oznaczeń tabulaturowych należałoby się nauczyć.

Wracając jednak do podstaw: gitara jest instrumentem szarpanym a to oznacza, że dźwięki wydobywa się z niej poprzez pobudzanie strun szarpaniem. Można to robić różnymi technikami angażując różną liczbę palców. W wydaniu klasycznym, tj. najczęściej w tradycji hiszpańskiej, spotyka się też technikę uderzania w struny odpowiednio długimi paznokciami. W muzyce popularnej jest to raczej niespotykane. Gramy w ten sposób, że jedną ręką wykonujemy chwyty na gitarę (dociskamy struny do odpowiednich progów) drugą ręką szarpiemy struny. W praktyce w grze na gitarach elektrycznych i akustycznych niezbędne jest zastosowanie specjalnej gitarowej kostki.