Efekty gitarowe

Efekty gitarowe ucinające amplitudę dźwięku

Podstawowymi efektami gitarowymi działającymi  na zasadzie ucinania amplitudy dźwięku są fuzz, distortion i overdrive.  Efekty gitarowe typu fuzz pojawiły się jako pierwsze, w świecie muzycznym uznaje się je za poprzedniki distortion i overdrive, które dają bardziej subtelne i bardziej zróżnicowane efekty przekształcenia.
Ucięcie amplitudy polega jakby na spłaszczeniu dźwięku, dzięki czemu staje się on sygnałem prostokątnym. Przy zastosowaniu efektów gitarowych typu fuzz uzyskamy brzmienie, które będzie ziarniste i dosyć skompresowane, na zasadzie nieco zbliżonej do przekształcania amplitudy przy pomocy efektów gitarowych kompresujących sygnał akustyczny. Co najciekawsze efekty gitarowe fuzz początkowo uzyskiwano poprzez uszkodzenie głośnika, a ściślej jego membrany. Dopiero z czasem pojawiły się kostki przekształcające dźwięk bez konieczności ingerowania w strukturę samego sprzętu.
Generalnie overdrive niejako spłaszcza sygnał, tyle że robi to dosyć subtelnie, a brzmienie sygnału zależy również od kilku innych, ustawionych na kostce parametrów.